Home KunstLitteratur Sjældne ordbøger indbringer en formue på auktion

Sjældne ordbøger indbringer en formue på auktion

Bonhams auktion tilbyder sjælden leksikografi til en værdi af 1 million dollars

Den 4. december får bibliofile og samlere mulighed for at byde på en bemærkelsesværdig samling af sjældne ordbøger hos Bonhams i New York City. Auktionen, der er vurderet til tæt på 1 million dollars, byder på over 200 partier fra den afdøde Thomas Malin Rodgers Jrs. samling.

Leksikografiens perler

Auktionens tilbud omfatter en mangfoldig vifte af sproglige skatte, herunder:

  • Blackguardiana: or, A Dictionary of Rogues, Bawds, Pimps, Whores, Pickpockets, Shoplifters… (omkring 1793): Et fascinerende glimt ind i Londons kriminelle underverden i det 18. århundrede.
  • Kileskrifttavle fra det 16. århundrede f.Kr.: En oldgammel genstand med den tidligste kendte form for skriftsprog.
  • Italiensk håndskrift fra slutningen af det 13. århundrede af Papias den Grammatikers ordbog: Den eneste kendte kopi af dette banebrydende værk, der går forud for Samuel Johnsons ordbog med flere hundrede år.

Et Websteriansk manuskript

Ingen ordbogs-auktion ville være komplet uden et nik til den amerikanske leksikografis fader, Noah Webster. Udbuddet omfatter en håndskrevet manuskriptside fra Websters første udgave af American Dictionary (1828), med definitioner af forskellige ord på “B”.

Proveniens og betydning

Ordbøgerne på denne auktion stammer fra den højt ansete samling tilhørende Thomas Malin Rodgers Jr., en berømt bibliofil og samler. Hans skarpe blik for sjældne og vigtige værker har resulteret i en auktion, der lover at tiltrække samlere fra hele verden.

Ordbøgers magi

Ordbøger er mere end blot opslagsværker; de er portaler til sprogets, kulturens og samfundets udvikling. De bevarer de ord og vendinger, der former vores forståelse af verden omkring os. Den kommende auktion hos Bonhams giver en unik mulighed for at erhverve et stykke af denne rige sproglige arv.

Afsløring af sproglige skatte

Hver ordbog på auktionen fortæller en unik historie. Kileskrifttavlen hvisker fortællinger om gamle civilisationer, mens Blackguardiana-ordbogen afslører en svunden tids skjulte hjørner. Manuskriptet af Papias den Grammatikers ordbog fremviser moderne leksikografis oprindelse. Og Webster-manuskript-siden giver et glimt ind i sindet hos den mand, der formede det amerikanske ordforråd.

En samlers drøm

For samlere er denne auktion en drøm, der går i opfyldelse. De sjældne og værdifulde ordbøger, der udbydes, giver en mulighed for at erhverve stykker, der vil forbedre enhver samling. Uanset om du er en erfaren bibliofil eller en spirende entusiast, vil Bonhams-auktionen helt sikkert byde på noget, der kan antænde din passion for det skrevne ord.

Bevarelse af den sproglige arv

Auktionen af disse sjældne ordbøger giver ikke blot samlere en chance for at erhverve unikke stykker, men tjener også som en påmindelse om vigtigheden af at bevare vores sproglige arv. Ordbøger er vores sprogs vogtere, og de fortjener at blive værdsat og videregivet til fremtidige generationer.