Home UměníCelebrity Obraz Davida Bowieho nalezený na skládce – v aukci by měl vynést tisíce

Obraz Davida Bowieho nalezený na skládce – v aukci by měl vynést tisíce

Obraz Davida Bowieho nalezený na skládce by měl vynést v aukci tisíce

Objev

Za pozoruhodných okolností učinil neznámý člověk loni v létě mimořádný nález v centru pro dary poblíž skládky v Ontariu. Pouze za 4 dolary koupil portrét, který byl od té doby připisován nikomu jinému než rockové legendě Davidu Bowiemu.

Autentizace

Majitel obrazu poté, co provedl nějaký počáteční průzkum online, kontaktoval Roba Cowleyho, prezidenta aukční síně Cowley Abbott. Cowley prozkoumal portrét a štítek na zadní straně, který jasně identifikoval dílo. Aby potvrdil jeho pravost, poradil se s Andym Petersem, odborníkem na Bowieho rukopis a umělecká díla. Peters okamžitě poznal plátno jako součást Bowieho série Dead Heads (nebo D Head).

Série D Head

Série Dead Heads se skládá ze 47 portrétů vytvořených Bowiem v letech 1995 až 1997. Každý portrét má volně malovanou hlavu obklopenou živými barvami a má římský číselný název. Obraz objevený na skládce je očíslován XLVI a je jedním z menších portrétů v sérii.

Dražební horečka

Portrét je v současné době v aukci prostřednictvím Cowley Abbott, přičemž se očekává, že nabídky budou uzavřeny 24. června. Přes původní odhad 9 000 až 12 000 kanadských dolarů již nabídky tento odhad překonaly hned první den. V době psaní tohoto článku je nejvyšší nabídka 22 100 kanadských dolarů (přibližně 18 000 USD).

Bowieho umělecké dědictví

David Bowie nebyl pouze slavný hudebník, ale také talentovaný výtvarný umělec. Navštěvoval uměleckou školu a později v životě vystavoval své obrazy, sochy a grafiky profesionálně. Bowie čerpal inspiraci z celé řady uměleckých hnutí, včetně odvážných barev a expresivního stylu německého uměleckého kolektivu Die Brücke z počátku 20. století.

Náhodné umělecké nálezy

Přestože není běžné, aby veřejnost našla hodnotné umění na nečekaných místech, jako jsou skládky nebo second handy, občas se to stane. Cowley poznamenává, že sběratelé a ti, kdo mají bystré oko pro umění, mají větší pravděpodobnost, že učiní takové objevy. V tomto případě však osoba, která koupila Bowieho portrét, nebyla sběratel umění, ale pouze někdo, koho přitahovala jeho jedinečná estetika.

Vliv Ziggyho Stardusta

Někteří odborníci se domnívají, že Bowie se mohl nechat inspirovat svým obdobím Ziggyho Stardusta u některých portrétů v sérii D Head. Portrét objevený na skládce má dlouhovlasou postavu s výrazným profilem, který připomíná Bowieho ikonickou postavu Ziggyho Stardusta.

Prodej Christie’s

V roce 2018 aukční síň Christie’s prodala portrét ze série D Head za 27 500 USD. Tento prodej svědčí o rostoucí poptávce po Bowieho výtvarném umění mezi sběrateli.

Neočekávané mistrovské dílo

Znovuobjevení Bowieho ztraceného obrazu je důkazem síly náhody a trvalé přitažlivosti uměleckého génia. Přestože byl zakoupen za pouhých 4 dolary v centru pro dary, portrét je nyní připraven vynést v aukci tisíce dolarů, což dokazuje, že i na těch nejméně očekávaných místech lze nalézt poklady.